KIKO TA PASANDO

E uniko kaminda ku bo ta haña tur informashon kompletamente gratis. Klik anto lesa. Manda tur loke bo ke pa wordu publika i invitashon pa kubri rueda di prensa na e Email: kikotapasando@outlook.com

KIKO TA PASANDO
INTERNASHONAL

Senator Vogels waarnemer vervroegde parlementsverkiezingen Bulgarije

Senator Vogels waarnemer vervroegde parlementsverkiezingen Bulgarije

Op zondag 19 april 2026 vonden vervroegde parlementsverkiezingen plaats in Bulgarije. De parlementsverkiezingen in Bulgarije boden kiezers een reële keuze, maar werden gekenmerkt door sterke polarisatie en negatieve campagneretoriek, zo stellen internationale waarnemers. Namens de Parlementaire Assemblee van de Raad van Europa (PACE) namen dertien parlementsleden deel aan de verkiezingswaarneming, onder wie senator Rian Vogels (VVD). Behalve waarnemers van de PACE waren er ook waarnemers van OVSE/ODIHR. En margevan de briefings had Vogels een ontmoeting met Arthur den Hartog, de Nederlandse ambassadeur in Bulgarije.


Hogere opkomst

De verkiezingen kenden een hogere opkomst en werden over het algemeen transparant en efficiënt georganiseerd, ondanks tekortkomingen in het wettelijk kader en een last‑minute wijziging van het aantal stemlokalen in het buitenland, die de stabiliteit van de kieswet en de inclusiviteit van het proces ondermijnde. De verkiezingen vonden plaats tegen de achtergrond van herhaalde verkiezingen en langdurige politieke instabiliteit. De autoriteiten namen maatregelen om de integriteit van het proces te waarborgen, onder meer tegen vermeende stemmenkoop en intimidatie. Op de verkiezingsdag bezocht Vogels stembureaus in de hoofdstad Sofia en omgeving. Vogels: ‘De Bulgaren gingen voor de achtste keer in vijf jaar naar de stembus. De verkiezingen waren goed georganiseerd. Bijzonder was dat je in het stembureau kon kiezen of je via een papieren stembiljet of digitaal wilde stemmen.’

Voorbereidende briefings

Voorafgaand aan de verkiezingsdag werden de waarnemers gebriefd door de demissionair minister van Buitenlandse Zaken, samen met ministers die verantwoordelijk zijn voor verschillende aspecten van de verkiezingsorganisatie. Daarnaast waren er presentaties van het team van verkiezingsexperts van ODIHR, leiders en vertegenwoordigers van politieke partijen en coalities, de voorzitter en leden van de Centrale Kiescommissie, en vertegenwoordigers van ngo’s en de media. Tijdens het bezoek verleende een plaatsvervangend lid van de Venetië‑Commissie – het orgaan van onafhankelijke juridische deskundigen van de Raad van Europa – juridische ondersteuning.

 

Share this page to Telegram
639114718427035"
639114718427035"